Słówka z angielskiego

Drodzy uprzejmie informujemy iż w marcu utrwalamy słownictwo z lutego 2021 .

FUNKY MONKEY
NICE MICE
YELLOW BUNNIES
L.P.30. nouns: saxophone,  trumpet, violin, trombone, microphone, guitar, piano, drums/drum saxophone,  trumpet, violin, trombone, microphone, guitar, piano, drums/drum saxophone,  trumpet, violin, trombone, microphone, guitar, piano, drums/drum
Lp.31.  nouns: drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar
verbs: play, listen to , sing play, listen to , sing play, listen to , sing
phrase: play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing
Lp.32.  nouns: drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar
verbs: play, listen to , sing play, listen to , sing play, listen to , sing
phrase: play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing
FEBRUARY 2021 LP. 33  nouns: drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar
verbs: play, listen to , sing play, listen to , sing play, listen to , sing
phrase: play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing
questions: Can you play on..? Do you like singing….? Do you like playing on the piano…..? Can you play on..? Do you like singing….? Do you like playing on the piano…..? Can you play on..? Do you like singing….? Do you like playing on the piano…..?
Lp.34.  nouns: drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar
verbs: play, listen to , sing play, listen to , sing play, listen to , sing
phrase: play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing play, I can play on the.., I can’t play on the.., listen to the music, I like playing… I like singing
questions: Can you play on..? Do you like singing….? Do you like playing on the piano…..? Can you play on..? Do you like singing….? Do you like playing on the piano…..? Can you play on..? Do you like singing….? Do you like playing on the piano…..?
Lp. 35. phrase: This is, I used to play IT when I was little, Can I play the violin?Do you know this tune? This is, I used to play IT when I was little, Can I play the violin?Do you know this tune? This is, I used to play IT when I was little, Can I play the violin?Do you know this tune?
 nouns: drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar, accordion drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar, accordion drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar, accordion
Lp.36  nouns: drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar, accordion drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar, accordion drum, violin, piano, saxophone, trombone, flute, trumpet, cello, recorder, oboe, clarinet, guitar, accordion
phrase: this is, I used to play when I was little, Can I play the violin?Do you know this tune?Melody? this is, I used to play when I was little, Can I play the violin?Do you know this tune? this is, I used to play when I was little, Can I play the violin?Do you know this tune?
Skip to content