Edu -ściąga – tym razem coś o bajkach terapeutycznych oraz zabawach relaksacyjnych

Edu -ściąga – tym razem coś o bajkach terapeutycznych oraz zabawach relaksacyjnych

WPŁYW BAJEK TERAPEUTYCZNYCH ORAZ ZABAW RELAKSACYJNYCH NA ROZWÓJ EMOCJONALNY DZIECI

Na początek warto wspomnieć słowa Marii Molickiej- autorki metody „baśnioterapia”, według której bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne
i nie do pokonania. Bajki nie dają gotowych pomysłów ani rad, one ułatwiają i pozwalają dziecku samodzielnie oceniać sytuację, postawy bohaterów, uczą wyciągać wnioski.

Bajki w magiczny sposób przenoszą dzieci w świat zwierząt, roślin i ludzi z typowymi cechami, pokazując im za pomocą różnych postaci abstrakcyjne pojęcia-dobro i zło, sprawiedliwość, miłość, przyjaźń itp. Walory terapeutyczne silnie wpływają na sferę emocjonalną, gdyż opowiadają
o sytuacjach, momentach ciężkich dla dziecka. Ukazują w jaki sposób zachowywać się i samodzielnie rozwiązywać problemy. Pomagają dzieciom przybliżyć problemy dorosłych ludzi, aby mogły zrozumieć w łatwy sposób, że w życiu zetkną się z wieloma przeciwnościami, dlatego też w bajkach często spotykane są takie motywy jak rodzina, uczucia rodzinne, miłość do rodzica, relacja z rodzeństwem, narodziny, śmierć, strata, porzucenie, konflikty, lęki i wiele innych. Polecaną książką z bajkami terapeutycznymi dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest „Bajkoterapia” A.Tyszka, A.Barciś i inni wyd. Nasza księgarnia.

Ćwiczenia relaksacyjne mają na celu pomoc w regulowaniu poziomu napięcia stresowego, łagodzenia niepokoju, a także nauki panowania nad własnymi emocjami. Stosowanie ćwiczeń i zabaw relaksacyjnych daje także szereg innych pozytywów, takich jak: rozluźnienie, nauka relaksacji
i uspokojenia w chwilach stresujących, efektywniejsza nauka, zwiększona motywacja, i niwelacja agresji. Dzieci stosujące technikę relaksacji potrafią stworzyć balans między napięciem, a odprężeniem oraz zwiększają wiarę we własne możliwości i poczucie własnej wartości.
Aby przeprowadzić udane ćwiczenia relaksacyjne należy zadbać o przygotowanie otoczenia, w którym będzie odbywać się seans, mianowicie – należy zapewnić ciszę, zadbać o to, aby pomieszczenie było wcześniej przewietrzone. Wygodny materac, miękki koc czy karimata będzie doskonałym pomysłem, aby dziecko mogło bez przeszkód zrelaksować się, uzupełnieniem będzie spokojna i odpowiednio dobrana muzyka.

Istnieje wiele rodzajów treningów relaksacyjnych, u dzieci często sprawdzają się często historyjki, których opowiadanie w odpowiedniej tonacji wpływa na wyciszenie i relaks, a także pobudza wyobraźnię. Jedną z takich przykładowych opowieści jest „Plaża”.

 

Relaksacja „Plaża”

Poniższa propozycja została przygotowana w oparciu o karty „80 zabaw wspierających regulację emocji” -www.edukowisko.pl. Zabawa regulująca emocje przy pomocy oddechu:

„To ćwiczenie można wykonywać zarówno na siedząco jak i w pozycji leżącej. Połóżcie się wygodnie na podłodze lub na łóżku. Zamknijcie oczy. Weźcie spokojny wdech i długi wydech. Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się na plaży. Jest piękny, słoneczny dzień. Wasze ciała są przyjemnie odprężone. Do waszych uszu dobiega szum fal. Czujecie na twarzy rześkie morskie powietrze. Poczujcie jak wasze ciała stają się coraz cięższe i cięższe. Poczujcie, jak promienie słońca ogrzewają wasze twarze, szyje, ramiona, przedramiona, dłonie, klatki piersiowe, brzuchy, uda, łydki, stopy.”
W trakcie relaksacji zachęcamy do słuchania spokojnej muzyki. Na koniec liczymy w myślach do 10, powoli ruszamy rękami, nogami, zamykamy i otwieramy oczy i powoli się podnosimy. Po skończonej relaksacji można zachęcić dziecko do narysowania tego, co sobie wyobrażało podczas relaksu.

Bajki i ćwiczenia relaksacyjne mają zbawienny wpływ na stan emocjonalny dzieci, w przyjemny sposób potrafią załagodzić stany lękowe i zrozumieć emocje, które towarzyszą każdemu dziecku w toku jego rozwoju.

Opracowała Marzena Sobierajska – nauczyciel wychowawca, pedagog