Edu- ściąga nauka języka obcego

Edu- ściąga nauka języka obcego

Nauka języka obcego- etapy nauki oraz rozwój słownictwa poprzez zabawy

 

Przemyślenia na temat nauki języka obcego, w tym przypadku języka hiszpańskiego, w przedszkolach i szkołach trzeba zacząć od pytania : czemu należy zacząć w tak młodym wieku? Otóż, wiele badań wskazuje iż najbardziej efektywny czas aby dziecko nauczyło się języka obcego to są pierwsze dziesięć lat życia. Jeden z najważniejszych powodów, który powinien motywować rodziców do zapisywania dzieci na lekcje z języka obcego jest fakt że w takim wczesnym wieku mają one możliwość z łatwością uzyskać charakterystyczny akcent danego języka. Brzmi niesamowicie i tak właśnie jest.

Warto zaznaczyć iż w każdym etapie nauki języka obcego trzeba zwracać uwagę na różne sposoby wchłaniania wiedzy przez dzieci. W etapie przedszkolnym charakterystyczne jest myślenie konkretno-obrazowe. Co oznacza że aby dziecko zapamiętało dane słownictwo musi mieć go przed oczami. Dodatkowo warto też wprowadzać elementy sensoryczne aby poznawać za pomocą wszystkich zmysłów. U dzieci znajdujących się w etapie edukacyjnym obejmujący klasy I-III szkoły podstawowej ważnym czynnikiem, który wpływa na efekty uczenia się , to percepcja. Dlatego, tak samo jak w przypadku nauki przedszkolnej ważne jest wprowadzać nauczanie wielozmysłowe. Dodatkowo dzieci  łatwiej będą  zapamiętywać gdy nauczyciel będzie prezentował nowe słownictwo za pomocą konkretnych przedmiotów (zabawek, zdjęć, obrazków, pacynek… ). Reasumując im więcej zmysłów  będzie zaangażowane w naukę tym lepsze efekty.  II etap edukacyjny obejmujący klasy IV-VIII jest to ciężki okres dla uczniów ponieważ pojawia się okres nastoletni. Skupiając się na nauce języka obcego, pojawia się lepszy aparat poznawczy co oznacza iż uczeń posiada nie tylko lepszą pamięć mechaniczną ale także pojawia się pamięć logiczna umożliwiająca lepsze zapamiętywanie. Dodatkowo większość uczniów będzie już rozumiało gramatykę.  W III etapie edukacji pamięć trwała uczniów staje się bardziej pojemna. Co więcej pojawia się zdolność myślenia abstrakcyjnego co pozwala na lepsze zrozumienie materiału czyli do lepszego zapamiętywania.

Zabawa jest jednym z najlepszym sposobem na naukę języka obcego. Nie tylko w przedszkolu czy w pierwszym etapie edukacji ale na każdym. Jeśli bazą tych gier i zabaw jest podstawa programowa to nazywamy je dydaktycznymi. Przez interakcje z różnymi czynnikami nasz mózg ma lepszą skłonność do zapamiętywania danych elementów. Dodatkowo nauka w taki sposób wzbudza pozytywne nastawienie do lekcji oraz pozwala na długotrwałe zapamiętywanie słownictwa.

Opracowała lektor języka hiszpańskiego

Martyna Zielińska

Szkoła językowa El mundo creativo

Skip to content