Adaptacja Dziecka w przedszkolu co jak kiedy i dlaczego ?

Adaptacja Dziecka w przedszkolu co jak kiedy i dlaczego ?
 

 

Adaptacja do nowego miejsca jakim jest przedszkole to proces, który wymaga czasu, empatii zrozumienia.

 • Czasu bo ma prawo trwać do 3 miesięcy, w których to dziecko ma prawo do różnych emocji począwszy od euforii, zadowolenia po zupełną negację i ponowną radość. Jest to zupełnie normalne. A my dorośli Rodzice i Nauczyciele jesteśmy po to by pozwolić dziecku przeżyć te emocje, poznać je, nazwać i nauczyć się radzić z nimi?
 • Empatii – zrozumienie emocji jakie pojawiają się u Rodziców i Dzieci jest kluczem do nawiązania nici współpracy opartej na wzajemnym dialogu i szacunku.
 • Zrozumienie – danie sobie przestrzeni na wzajemne zrozumienie pozwala z większym spokojem obserwować proces adaptacji, szukać rozwiązań i udzielać sobie wzajemnego wsparcia. Przyznajmy szczerze wsparcie i zrozumienie potrzebne jest zarówno Rodzicom, którzy oddają swój największy skarb- dziecko do przedszkola, i to właśnie oni mają wiele uczuć i emocji, tyle że jako dorośli w dojrzały sposób potrafią sobie z nimi poradzić. Wsparcia potrzebują też nauczyciele, którzy chcą dla dzieci zawsze jak najlepiej, ale nim dziecko zaufa „nowej Cioci” to dzięki rodzicowi, jego słowom otuchy, dotrzymywaniem słowa, dziecko „wyposaża się” w poczucie bezpieczeństwa – „ czyli tu jest fajnie, mama, tata zawsze wracają”, wtedy zdecydowanie łatwiej przetrwać drobny kryzys, czy poradzić sobie ze złym humorem.
 • Kiedy – w naszym przedszkolu zawsze tydzień przed faktycznym rozpoczęciem edukacji przedszkolnej. Ustalamy termin i godziny zajęć z rodzicem i zapraszamy na wspólną wizytę tak by i Rodzic i Dziecko zobaczyło zygzaka od kuchni. Obserwujemy się wzajemnie, wychowawcy każdego dnia rozmawiają z rodzicem i stopniowo wydłużają czas pobytu dziecka tak by w ostatnim dniu mogło uczestniczyć w najważniejszych elementach przedszkolnego rytmu dnia. ( to w przypadku rozpoczęcia edukacji przedszkolnej w trakcie roku szkolnego)
 • W ostatnim tygodniu sierpnia ( zawsze od 6 lat?) w godzinach od 9:00 do 11:30. Bezpłatne tygodniowe zajęcia adaptacyjne dla Dzieci i Rodziców do nowo powstałej grupy ?
 • Wsparcie psychologa- ważna sprawa, gdy nas coś boli, zaczyna się infekcja idziemy do lekarza, gdy mamy emocje, nieprzepracowane leki i obawy jest psycholog przedszkolny to on pomoże znaleźć optymalne rozwiązanie, a czasem zwyczajnie wysłucha, zobaczy zagadnienie z innej strony, pokaże drogę. Spotkania i konsultacje w naszym przedszkolu z psychologiem są nieodpłatne dla Rodziców dzieci ?

 

Kilka wskazówek- lepiej wiedzieć niż nie, a co z tym zrobimy to już nasza własna decyzja ??

 

 • PEWNOŚĆ – przedszkole to codzienność Twoja i dziecka. Dziecko powinno o tym wiedzieć. Dlatego dobrze przemyśl decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola i jeśli to zrobisz, bądź pewny swojej decyzji, konsekwentny i cierpliwy.
 • NOBILITACJA – uczęszczanie do przedszkola oznacza, że dziecko staje się dojrzalsze. Mów o przedszkolu i osobach w nim pracujących z sympatią, buduj atmosferę zaufania i przyjaźni. Pokaż zdjęcia na fb, odwiedź plac zabaw, zwiedźcie przedszkole razem.
 • SAMODZIELNOŚĆ – należy ją wspierać, aby dziecko czuło się pewnie. ( samodzielne próby mycia rąk, buzi, mycia zębów, korzystania z toalety, bądź komunikowania swojej potrzeby ułatwi dziecku funkcjonowanie w grupie rówieśników)
 • POŻEGNANIE – krótkie i serdeczne, może być z rytuałem pożegnalnym. Jeśli dziecku łatwiej rozstać się z tatą lub babcią i jest taka możliwość, warto z niej skorzystać.
 • UŚMIECH – sprawi, że dziecko poczuje się raźniej. A o trudne sprawy pytaj nauczyciela
 • SŁOWNOŚĆ – jeśli coś dziecku obiecujemy, dotrzymujmy słowa, dzięki temu zwiększamy jego poczucie bezpieczeństwa.
 • RELAKS – po dniu spędzonym w przedszkolu dziecko potrzebuje spokoju i odpoczynku, bliskości i rozmowy z ukochanym rodzicem.
 • PAMIĄTKA Z DOMU – jeśli nie jest to niezgodne z zasadami panującymi w przedszkolu, przygotuj wraz z dzieckiem coś, co będzie dla niego łącznikiem między domem i przedszkolem, np. ulubiona zabawka, zdjęcie rodziny itd.
 • KSIĄŻECZKI – pozwolą dziecku zapoznać się z przedszkolem i panującymi w nim zasadami, a także słownictwem, które będzie słyszał w placówce.
 • PIOSENKI I WIERSZYKI – ich znajomość sprawi, że Twój malec nie będzie czuł się obco w nowym miejscu.
 • JASNE I PRZYSTĘPNE ODPOWIEDZI NA PYTANIA – przedszkole jest dla Twojego dziecka nowością, na pewno ma wiele pytań. Wysłuchaj ich i staraj się odpowiedzieć na nie konkretnie i prostymi słowami.
 • ROZMOWA – pracownicy przedszkola są dla dzieci, ale też dla Ciebie. Zawsze chętnie z Tobą porozmawiają.
Skip to content