Karolina Nowak

Nauczyciel rytmiki

Jestem studentką (studia magisterskie) Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na Wydziale Sztuki w kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. W tym samym kierunku ukończyłam studia pierwszego stopnia (licencjackie). Gram na takich instrumentach jak: gitara, pianino, akordeon, a także wiele innych. Praca z dziećmi sprawia mi ogromną radość, szczególnie wtedy kiedy jest ona połączona z moją pasją, jaką jest muzyka. W pracy nauczyciela rytmiki szczególnie bliskie mi są metody Marii Montesori oraz  Emila Jaques-Dalcroze’a. Metody te dają dzieciom możliwość samodzielnego kreowania ruchu oraz wyrażania emocji przy brzmieniu muzyki; ćwiczenia rytmiczne według tych metod nie są tylko odtwarzaniem określonych czynności narzuconych przez nauczyciela. W swojej pracy staram się być dla dzieci nauczycielem, który wskazuje możliwe rozwiązania, ale nie narzuca ich z góry. Na zajęciach rytmiki stawiam na używanie różnego rodzaju instrumentów rytmicznych, perkusyjnych, a także melodycznych, przy czym każde dziecko ma możliwość obcowania z instrumentem.